Ero sivun ”Taikina” versioiden välillä
Seikkailuoppaasta
| Rivi 66: | Rivi 66: | ||
| item:survi/raw_bread_rye,Raaka ruisleipä | | item:survi/raw_bread_rye,Raaka ruisleipä | ||
}} | }} | ||
| − | | {{Tavara|survi/ | + | | {{Tavara|survi/bread_rye|32px}} Vehnäleipä |
|- | |- | ||
| {{Työstöohje | | {{Työstöohje | ||
Versio 8. heinäkuuta 2022 kello 18.05
Taikina on jauhosta ja vedestä tehtävää ruuanvalmistuksessa käytettävää seosta.
Vehnätaikina
| Vehnätaikina | |
| Saatavuus | työstämällä |
Vehnätaikina tehdään vehnäjauhosta ja vedestä.
Vehnäleivokset ja -ruuat
| Työstöohje | Paistamisen jälkeen |
|---|---|
Vehnäleipä
| |
Lihapiirakka
|
Ruistaikina
| Ruistaikina | |
| Saatavuus | työstämällä |
Ruistaikina tehdään ruisjauhosta ja vedestä.
| Työstöohje | Paistamisen jälkeen |
|---|---|
Vehnäleipä
| |
Karjalanpiirakka
|
Vehnäleipä
Lihapiirakka
Vehnäleipä
Karjalanpiirakka